• تاریخ انتشار : 2023/11/23
  • نظرات : بدون نظر

درب چوبی را می‌توان با چوب‌های مختلفی ساخت اما برای داشتن دربی محکم و زیبا باید از چوب‌های خاصی استفاده کرد. درب چوبی به دلیل قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب به مراقبت بیشتری نسبت به انواع دیگر درب که به طور مثال از فلز و یا فایبرگلاس درست می‌شوند، نیاز دارد. می‌توان از درب چوبی با استفاده از روکش مناسب و یا محل نصب مناسب به خوبی مراقبت کرد.

انتخاب چوب مناسب برای ساخت درب تمام چوب

ما می‌توانیم بر اساس اینکه برای کدام قسمت از ساختمان نیاز به درب داریم از چوب‌های مختلف استفاده کنیم. به طور مثال اگر قرار است که درب ورودی ساختمان بسازیم که بیشتر در معرض گرما و رطوبت است، بهتر است از چوب‌هایی که بیشتر در مقابل آب، حشرات و آفتاب مقاوم هستند استفاده کنیم مانند چوب درخت بلوط سفید، درخت ماهون و راش. این چوب‌ها در هنگام مواجهه با رطوبت کمتر دچار انبساط می‌شوند. چوب‌های نرم‌تر مانند توسکا، کاج و سپیدار نیز میزان انبساط کمی دارن اما برای درب‌های بیرونی مناسب نیستند زیرا که مقاومت کمتری در مقابل عوامل بیرونی دارند. همچنین باید متذکر شوم که برخی از درختان مانند زبان گنجشک و گردوی آمریکایی در حالی که بسیار سخت هستند اما در مقابل رطوبت به آسانی منبسط می‌شوند.

یکی از عواملی که باید در انتخاب چوب برای ساخت درب تمام چوب در نظر گرفت میزان مقاومت چوب در برابر رشد قارچ است که معولا چوب‌های مناطق گرمسیر و نیز چوب‌هایی با غلظت بالا و سنگین در آب نسبت به سایر چوب‌ها دیرتر نم می‌کشند.

محافظت از درب تمام چوب
یکی از مهمترین راه‌های محافظت از چوب روکش کردن آن است. دو نوع روکش رایج وجود دارد که عبارتند از بتونه و رنگ.

رنگ معمولا ضد آب‌ترین روکش برای چوب است اما رنگ مانع از دیده شدن رنگ طبیعی چوب می‌شود. در مقابل جلا و یا ضدزنگ، رنگ طبیعی چوب را نشان می‌دهند. نکته قابل ذکر این است که با توجه به میزان مواجهه رنگ و یا جلا در برابر رطوبت و آفتاب، بهتر است که هر ۳ تا ۵ سال یک بار، تجدید شوند.

درخت ماهون یا ماهگونی:
این درخت جز درختان گلدار است و مقاومت و سختی زیادی دارد. رنگ چوب ماهون قهوه‌ای مایل به سرخ با ته رنگ سرخ عمیق است. رگه‌های آن راست، بافتش متوسط و سختی‌اش در حدود ۲ در مقیاس ۱ تا ۵ است. خیلی خوب جلا می‌گیرد و تنها با یک لایه روغن، عالی به نظر می‌رسد.

بلوط سفید:
به دلیل داشتن رده‌هایی درشت و مستقیم و داشتن طیف رنگی بین زرد تا قهوه‌ای کمرنگ، مقاومت فوق العاده‌ای در مقابل پوسیدگی و کپک دارد. یکی از چوب‌های طبیعی بسیار مقاوم و ضد آب است. این گونه چوب به خوبی جلا می‌گیرد اما بهتر است که رنگ نشود چون رنگ به خاطر ماهیت طبیعی چوب، حالت زرد و پوسته پوسته به خود می‌گیرد.

راش:
درخت راش به دلیل مقاومت زیاد و در عین حال حفظ حالت، بسیار مورد علاقه نجارها است. چوب این درخت در برابر رطوبت و نیز انواع قارچ‌ها بسیار مقاوم است و به رنگ نیز واکنش خوبی نشان می‌دهد.